Історія бібліотеки

Братська центральна районна бібліотека для дітей

Історія бібліотеки (1923-2000)

Братська центральна районна бібліотека для дітей пройшла багаторічний шлях становлення. Своє існування бібліотека розпочала в далекому 1923 році. Приміщення бібліотеки було розташоване по вулиці Чапаєва(нині вулиця Миру 102). В одній із кімнат бібліотеки стояла невелика шафа, де розміщувались книги для дітей. Під час Другої Світової війни приміщення бібліотеки зазнало сильних пошкоджень. Після визволення території селища Братського почалося відновлення бібліотеки. Приміщення було без світла і опалення, та завдяки зусиллям жителів, за короткий час було відремонтоване.
В післявоєнні роки 1300 дітей навчались у середній і 8-річній школах – всі вони були читачами бібліотеки.
В 1958 році бібліотека для дітей перейшла до окремого приміщення  по провулку Жовтневий 3, де розмістилися молодший та старший відділи для читачів. .
Районна бібліотека для ідтей в далекі 50-ті роки
В цей період  відбувається значне поповнення бібліотечного фонду, держава почала виділяти кошти на придбання літератури. За даними «Книги руху бібліотечного фонду Братської районної бібліотеки для дітей» станом на 25 жовтня 1958 року фонд бібліотеки налічував 10 150 примірників книг.
На той час в бібліотеці працювали два працівника: завідуюча дитячою бібліотекою Бровченко Т.А.  та бібліотекар Савченко Є.А.
Ветерани бібліотечної справи: справа В.Г.Мірошниченко, по середині Є.А.Савченко
Любов до дітей, індивідуальний підхід до кожного, вивчення читацьких інтересів стали невід'ємними складовими   роботи цих жінок. На початку 70-х років Бровченко Т.А. перейшла працювати директором районної бібліотеки, а Савченко Є.А.  залишилася працювати в районній бібліотеці для дітей аж до пенсії. Колега по роботі, ветеран бібліотечної справи , В.Г.Мірошниченко згадувала: « Євгенія Андріївна була бібліотекарем в молодшому відділі, до кожної дитини вона ставилася як до своєї рідної, завжди розпитає про справи, школу, сім'ю. Діти дуже її любили і поважали».  Бібліотечний стаж роботи Євгенії Андріївни становив понад 40 років.
В цей період запроваджуються нові форми популяризації книги; вечори запитань та відповідей, літературні вечори, усні журнали, читацькі конференції, літературні мандрівки.   
На початку 70-х років директором бібліотеки для дітей працювала В.Г.Мірошніченко – великий ентузіаст бібліотечної справи. Вона приклала багато зусиль для підняття рівня методичного забезпечення керівництва дитячим читанням.  В ці роки велика увага приділялась трудовому вихованню та профорієнтації учнів.
Вагомий внесок в розвиток роботи дитячої бібліотеки зробила висококваліфікований спеціаліст, людина віддана своїй справі, Яблонська Н.С., яка прийшла працювати до районної бібліотеки для дітей в 1975 році.
Н.С.Яблонська (фото 1970-х років)

Наталя Степанівна  згадує: «Ми всі дуже любили дітей, свою роботу. Велику увагу приділяли керівництву читанням, кожній дитині рекомендували цікаву книгу. Діти прибігали до бібліотеки не тільки за книгами, але й поділитися своїми проблемами, і навіть ділилися своїми таємницями. Бібліотека була дійсно храмом дитячих душ». Під її керівництвом в  роботу бібліотеки запроваджувалися  такі нові форми роботи як казко-тренінги, уроки пам'яті, турніри – розваги, хронічко – документальні години, нові форми книжкових виставок: виставка – роздум, виставка – діалог, виставка одного автора.
1978 рік став визначним для бібліотек району, які об'єдналися в централізовану бібліотечну систему,   дитяча бібліотека набула статусу районної бібліотеки для дітей. У 70-80 роки фонд бібліотеки значно зріс та збагатився довідковою, галузевою, краєзнавчою, для дошкільного та шкільного віку літературою.
В 1980 році районна бібліотека для дітей перейшла в новобудову по вул.Вороніна,33, сучасне комфортне приміщення  площею 591м². Фонд бібліотеки становив 29274 примірника книг, послугами бібліотеки користувалися 1800 читачів.
В 1981 році в бібліотеці був створений ляльковий театр «Дзвіночок». Ідею створення гуртка підказав досвід роботи Миколаївської бібліотеки для дітей ім. В.О.Лягіна,  яка працювала під девізом «Через театр ляльок – у світ книги».  Основне завдання театру «Дзвіночок» - зацікавити дітей, прилучити їх до книги, спрямувати читацький інтерес, допомогти у виборі літератури. Серед улюблених вистав – «Колобок», «Рукавичка», «Золотий півник», «Пес Сірко» та інші.
В 1984 році заступником директора по роботі з дітьми стає Цисс Н.М., людина всебічно обдарована, а головне – ентузіаст своєї справи.

Н.М.Цисс проводить захід для дітей (фото 1980-х років)
В цей час до бібліотеки прийшли працювати молоді, талановиті спеціалісти, для яких головне  -  любов до дітей і своєї професії. Було створено гурток «Флора – дизайн», в якому проводилися цікаві екскурсії, вчили дітей шанувати рідну природу, в бібліотеці часто проходили конкурси квітів, дитячого малюнку, вироби з природного матеріалу.  
В 1995 році визначною подією стало відзначення 150 річчя від дня народження одного з основоположників українського театру, актора і драматурга, нашого земляка І.К.Тобілевича. З цієї нагоди спільно з  дорослою бібліотекою було проведено літературний фестиваль «Вересневі самоцвіти».
У 80-90 роки до бібліотеки надійшла найбільша кількість літератури, щороку бібліотека отримувала біля 2тис. примірників книг. На початку нового тисячоліття фонд районної бібліотеки для дітей становив більше 30тис.примірників.


Роки змін та зростання (2000-2017)

2000 роки  можна назвати роками стрімкого зростання та розквіту районної бібліотеки для дітей. На підтримку  розвитку бібліотечної справи органами місцевого самоврядування  в 2005 році затверджено «Програму розвитку Братської ЦБС до 2010 року». Це вперше прийнята програма на районному рівні, яка поставила за мету зміцнити матеріально – технічний стан, здійснити комп’ютеризацію, провести капітальні та поточні ремонти, поповнити фонди друкованою продукцією та періодичними виданнями. В2007 році в рамках цієї програми фонд бібліотеки поповнився новими надходженнями на суму 5тис.грн. В 2005 році  проведено капітальний ремонт приміщення та опалення. В 2009 році було проведено заміну  вікон та дверей на пластикові.
В ці роки змінюється внутрішній інтер’єр бібліотеки – створюються цікаві зони спілкування «Тепло сімейного вогнища» та острівок «Букварія» де діти разом з батьками мають можливість цікаво та змістовно провести час. 

В 2009 році створено стилізовану  оселю «В гостях у бабусі», прикрашену українськими рушниками та предметами побуту. Тут проходять народознавчі години, краєзнавчі подорожі, презентації місцевих майстринь – вишивальниць, юних рукодільниць.
В 2013 році в районній бібліотеці для дітей  відбулося яскраве, насичене свято  «Національне розмаїття Братщини»в якому прийняли участь представники шкіл району; вчителі, учні а також шановані гості, представники облдержадміністрації та райдержадміністрації. Родзинкою свята стала концертна програма у виконанні дітей різних національностей, які зачарували всіх присутніх своїм талантом, емоційністю та яскравістю.
В 2012р.  районна бібліотека зустрічала шановану гостю – члена Національної спілки журналістів України, Миколаївську письменницю В.Марущак.
 Творчість письменниці відома нашим  дітям, тож їм цікаво було наживо поспілкуватися та  почути розповідь з перших уст.  А в 2014 році працівники бібліотеки напередодні ювілейного дня народження організували скайп-діалог  з улюбленою дитячою письменницею. Діти  підготували  вірші, які вони написали самі та присвятили Вірі Іванівні.
Сьогодні інформаційна функція бібліотеки набула нового значення. Запит сучасного читача значно відрізняється від запиту десятирічної давності. Комп'ютерні технології  стали невід'ємними складовими інформаційного суспільства. придбання в бібліотеку двох комп’ютерних комплектів  в 2007 році стало кроком до нового, більш якісного етапу розвитку бібліотечного обслуговування дітей. З підключенням в 2011 році до мережі Інтернет працівники бібліотеки та читачі отримали вільний доступ до інформаційних джерел, можливість користування послугами електронної пошти. Сервіс послуг збагатився такими новими формами, як спілкування в соціальних мережах, он-лайн чатах, віртуальні подорожі, відео, скайп – спілкування.   Працівники районної бібліотеки пройшли дистанційне навчання  на базі Миколаївського регіонального тренінгового центру у рамках програми «Бібліоміст» за курсом «Нова бібліотечна послуга: використання інформаційних технологій  та Інтернету в бібліотеці»(2012р., 2014р.).
В рамках обласного творчого огляду «Ми – українці»(2016р.) присвяченого 25-річчю Незалежності України, користувачі нашої бібліотеки поспілкувалися з дітьми бібліотек України – Покровською та Межівською районними бібліотеками Дніпропетровської області. Разом з колегами Арбузинської, Веселинівської та  Вознесенської районних бібліотек  провели скайп-естафету пам'яті  «Навіки пам'ять збережем», присвячену 72 –й річниці визволення нашого краю від фашистських загарбників в 1944 році.
      
Свою роботу фахівці бібліотеки спрямовують на реалізацію творчого потенціалу дітей, з цією метою в бібліотеці створено об'єднання за інтересами «ЮніТі»(2013р.) . Учасники об'єднання вже кілька років поспіль є активними учасниками бібліотечного життя, різноманітних заходів, акцій, конкурсів.
Рік ювілеїв літераторів – краян(2016)  був цікавим та насиченим для членів «ЮніТі». В березні діти мали можливість поспілкуватися з нашою землячкою, членом Національної спілки журналістів, поетесою-піснярем, журналістом, лауреатом премії ім.О.Олеся  Лілією Золотоношею. Зустріч викликала дуже сильне і незабутнє враження у юного покоління, які також пишуть вірші, читають поезію та мають певні досягнення у цьому напрямку.  Важливою подією в житті «ЮніТі»  в 2016 році  стала участь та здобуття почесного першого місця у обласному медіа конкурсі соціальної відеореклами «Діти з книгою та бібліотекою відкривають світ». З цієї нагоди працівники бібліотеки влаштували свято на День Святого Миколая.
Яскраве театралізоване свято подарували працівники обласної бібліотеки для дітей ім. В. Лягіна з нагоди відкриття Тижня  дитячого читання 2017 «Нині свято читання, сім на здивування».  Дітей зачарувала цікава театралізована казка, зустріч з головними героями, літературна вікторина та музичні номери.  А ще в цей день діти мали можливість поспілкуватися з Миколаївською письменницею, яка пише для дітей, А.Кріхелі та задати їй безліч питань.
                                           
Наші плани на майбутнє

В майбутньому бібліотека буде змінюватися разом із суспільством в цілому та користувачами зокрема. Громада, влада будуть активно підтримувати ініціативи бібліотеки щодо реорганізації  та модернізації. Завдяки спільним зусиллям бібліотека стане потужним інформаційним центром для дітей, батьків, вчителів. Відкриття Інтернет-центру  повинно стати не мрією, а реальністю, адже сьогодні відведена велика роль бібліотеки у вихованні інформаційної культури, бібліотека має стати навігаційним центром в інформаційному просторі Всесвітньої мережі. Комп'ютеризація  та автоматизація бібліотечних процесів вплинуть на якість бібліотечної роботи. В таких умовах вважаємо за необхідне наявність штатної одиниці  бібліографа та методиста. Фонд бібліотеки зміниться від морально - застарілої літератури а політика комплектування буде відповідати виключно запитам користувачів. Крім друкованої продукції до послуг користувачів будуть аудіо-, відео – матеріали, звукові та цифрові книги для дітей розумового, інтелектуального та дозвіллєвого спілкування. Бібліотека стане місцем відпочинку та спілкування разом з батьками та без них, діти з задоволенням матимуть можливість погратися в спеціально об лаштованій зоні, посидіти за електронним пристроєм, полежати з книгою на м'яких меблях. Тепле взимку та приємне влітку, світле, яскраве, просторе приміщення, сучасний дизайн – ось такою ми бачимо районну бібліотеку для дітей в майбутньому. 
Делегація Братської районної ЦБС на форумі соціального партнерства "Бібліотека - влада - громада: стратегія єдності інформаційного суспільства" (2011 рік)
Бібліотекар відділу абонементу О.Г.Жикобіна та читачі(2013 рік)
Пленер -читання "Шевченко у моєму серці"("014 рік)
Виставка творчих робіт учасників об'єднання "ЮніТі"(2014 рік)
Передача маскувальної  сітки воїнам АТО(2014 рік)

Комментариев нет:

Отправить комментарий